DevOps infrastruktura
Přístup DevOps klade důraz na komunikaci, spolupráci a integraci mezi vývojáři a IT specialisty z provozu. Jeho cílem je zajistit rychlé průběžné nasazování produktů a služeb pro Vás nebo pro Vaše zákazníky.
Vyšší dostupnost a škálovatelnost IT služeb
Rychlé propojení operačních prostředí
Základ pro automatizaci a efektivní využití zdrojů
Jak začít s DevOps
Pojem DevOps vznikl spojením dvou slov – Dev = development (vývoj) a Ops = operations (provoz či procesy). Jedná se o přístup k vývoji softwaru, který zdůrazňuje komunikaci, spolupráci a integraci mezi vývojáři a odborníky na informační technologie z provozu. Jeho cílem je zajistit rychlé průběžné nasazování produktů a služeb pro Vás nebo pro Vaše zákazníky.
Pomůžeme Vašim vývojářským týmům vybudovat komplexní, pružné a efektivní DevOps prostředí.
Automatizace značně urychluje a zjednodušuje vývoj. Implementujeme například nástroj Atlassian Jira pro evidenci úkolů a chyb nebo technologii Jenkins, která se využívá k automatizaci procesů a průběžné integraci.
Dokážeme přizpůsobit infrastrukturu dané aplikaci. Pro snadnější nasazení pak využíváme nástroj Ansible.
Docker usnadňuje vývoj aplikací a také jejich nasazování v různých prostředích. Špatně vytvořený Dockerfile nebo nevhodně zvolený image ale práci zpomaluje a komplikuje. Pomůžeme Vám s kontejnerizací a její optimalizací.
Velké množství kontejnerů v Dockeru je obtížné spravovat a používat. Pomůžeme Vám s nastavením orchestračního nástroje Kubernetes, který Vám usnadní dohled, automatické škálování a práci s kontejnery.
Pomůžeme Vám s nastavením CI/CD pipeline pro GitLab. Tyto metodiky zajišťují plynulou integraci, doručování a nasazení softwaru a umožňují odhalovat chyby a udržovat nastavené standardy již od počátku vývoje.
Monitoring a následná analýza dat pomáhá administrátorům zvolit vhodnou infrastrukturu pro konkrétní aplikaci. Široké možnosti dohledového softwaru Zabbix také předchází bezpečnostním a provozním problémům.
Výhody DevOps
DevOps je řešením vzájemného propojení vývoje softwaru a provozu IT. Cílem DevOps je pomoci organizaci rychle produkovat softwarové aplikace a služby, spravovat je a flexibilně inovovat.
Metodika DevOps jasně popisuje jednotlivé procesy. Cílem je maximalizovat předvídatelnost, účinnost, bezpečnost a udržitelnost provozních procesů. Často s pomocí automatizace.
DevOps integrace se zaměřuje na dodání produktu, testování kvality, rozvoj produktu, spolehlivý reporting a sledování událostí, včetně vydávání oprav a nových verzí s cílem zvýšit bezpečnost a spolehlivost, zrychlit vývoj a nasazovací cykly.
Základem flexibility firem pracujících s DevOps je vydávání inovací v krátkých cyklech. Tento postupný vývoj usnadňuje plánování a správu rizik díky eliminaci komplexních změn. Výhodou DevOps je také stabilita systému. Zkrácení cyklu inovací umožňuje přizpůsobovat se měnícím se potřebám firmy, a to s ohledem jak na vnitřní procesy, tak na potřeby zákazníků nebo dle aktivit konkurence.
V IT chodu firmy se mohou objevit různé problémy. Přístup DevOps je účinnou prevencí na řadu z nich. Výsledkem sdílených procesů propojených v řízení systému pomocí algoritmu kódů je stabilnější prostředí, které lze rychleji a spolehlivě přizpůsobovat potřebám firmy bez obav z neočekávaných dopadů změn.
DevOps je systém, který usnadňuje spolupráci mezi týmy. Základem je transparentnost a sdílení informací i klíčových dat. Typickým příkladem je spolupráce vývoje a provozu IT. Sdílí známé problémy, priority a procesy v rámci DevOps. Díky tomu efektivně plánují práci, a lépe tak dosahují společných cílů.
Konfigurace DevOps představuje správu stavu prostředků v systému, včetně serverů, virtuálních počítačů, cloudů a databází. Pomocí nástrojů pro správu konfigurace můžete vydávat změny plánovaným a systematickým způsobem. Díky tomu klesá riziko nepředvídatelných zásahů, kolizí nebo odchylek od požadovaného stavu.
Definice a konfigurace systému využívané současně s infrastrukturou jako kódem je možné pomocí DevOps snadno automatizovat a vytvářet na jejich základě šablony. Díky tomu lze pracovat i se složitými systémy napříč různými týmy i v měřítku opravdu velkých projektů či firem.